Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko klobouk Destinační společnost Valašsko
logo Image%202@2x
Cyklistika
Gravelové trasy

Trasa mezi skalami a rybníky - 48 km

Hornolidečsko
Oblíbené
Zpět

Vhodné pro: gravel, e-bike, MTB
Trasa: Pulčín - Lidečko – Vařákovy paseky – Lačnov – Poteč – Študlov – Horní Lideč – Pulčín
Obtížnost: středně těžká 
Délka trasy: 48 km 
Převýšení: 1055 m 

Pulčín je jednou z nejvýše trvale obydlených částí obce na Valašsku. Nedaleko se nachází nádherné skalní město, které nejde nenavštívit. Kouzlo skalních útvarů nás bude provázet i na dalších místech naší trasy vedené jižním Valašskem. Krajina je zde jiná charakterem než v jiných částech Valašska. Má v sobě jakési kouzlo, které se slovy jen těžko popisuje. Musíte ho prostě poznat formou zážitku.

Ten další nás čeká v Lidečku, u známých a s pověstí o čertovi spojených Čertových skal. Ty jsou opravdovou dominantou oblasti, vyhledávaným lezeckým terénem. Naše další trasa vede pod kopcem nesoucí název Kopce. Místo pravěkého hradiště. Podle archeologických nálezů zde žili lidé kultury lužických popelnicových polí (pozdní doba bronzová) a později lidé platěnické kultury doby halštatské. Hradiště má oválný tvar, jediný výraznější zbytek valu se nachází na západním okraji směrem k sedlu. Kousek od něj je také veřejnosti nepřístupná jeskyně Naděje.

Na trase Hornolidečské magistrály se nachází další skály. Naším cílem jsou ty Lačnovské. Jde o pískovcovou skalní oblast tvořenou třemi sektory, a to Horními, Prostředními a Dolní skalami. Lačnovské skály se nacházejí na Vizovické vrchovině v přírodním parku Vizovické vrchy.

Jen kousek dál je další zajímavé místo – Vařákovy paseky. Památník připomíná tragickou událost z konce 2. světové války, kdy prchající německé oddíly wehrmachtu vypálily pasekářskou osadu Vařákovy paseky jako trest za přestřelku mezi členy partyzánské skupiny Jana Žižky a německými radisty. Popelem lehlo osm z deseti chalup a popraveni byli čtyři obyvatelé osady den před osvobozením Valašska. Další ženy a děti unikly popravě jen díky přímluvě německé kuchařky z místní fary. Osada je od té doby neobydlená, v nedalekém Lačnově vzniklo muzeum s replikami stavení Vařákových pasek.

Po jejich prohlídce sjedeme k lačnovským rybníkům.Dalším zážitkem může být rybaření u lačnovských rybníků nebo alespoň degustace rybích pokrmů. Lačnov je znám také další atraktivitou. Na místní louce roste jedna z nejpočetnějších populací šafránu bělokvětého v České republice, vykvétá zde několik tisíc rostlin. Ovšem šafrán není zdejším původním druhem, uvádí se, že jeho semena pochází pravděpodobně z Alp a k nám se dostala v seně, které sloužilo jako krmivo pro koně vojáků táhnoucích sem za napoleonských válek.

Za pár chvil projíždíme Valašskými Klobouky a začneme stoupat nad obec Študlov, abychom touto malebnou valašskou obcí sjeli do Střelné a následně do Horní Lidče. Tato obec je známá místním betlémem, který určitě musíte vidět. Na závěr etapy bude naším dalším nezapomenutelným zážitkem pohled na Pulčín, kde naše pouť jižním Valašskem začala.

TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI: Pulčínské skalní město, Čertovy skály, Lačnovské skály, Vařákovy paseky, lačnovské rybníky, lačnovská louka, betlém Horní Lideč

Materiál byl vytvořen v rámci projektu "Tvorba produktu aktivní formy cestovního ruchu v návaznostech na udržitelnost cestonvího ruchu v turistické oblasti Valašsko" realizovaného za přispění prostředků státáního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.



Mapa


up Nahoru

Newsletter